» Köşe Yazıları
Başkan Yazısı
Turgay BARANSEL
Yılbaşına müjdemiz var...
Yönetici Yazıları
 
Diğer yönetici yazılarını okumak için tıklayınız...
Konuk Yazarlar
 
Konuk yazarlar için tıklayınız...
»
» Duyurular
» Genel Bilgiler

Medeniyetler ile buluşarak yoğurulup, günümüze kadar uzanan Türk kuyum sanatı dünya genelinde büyük beğeni kazanan el işçiliği ile özellikle ihracata yönelik haklı bir başarıya ulaşmıştır.

İlk altın paranın kullanıldığı bir medeniyetin yaşadığı Anadolu topraklarında her uygarlık, özellikle madenler üzerinde derin izler bırakmış ve bu izler günümüze kadar büyük bir miras olarak gelmiştir.

Bu mirasın izleri üzerinden yapılan çalışmalar neticesinde Türk kuyum sanatı yılda 72 ton resmi yollardan, 45 ton ise ülkeye gelen turistler aracılığıyla toplam 117 ton altın takı ihracatı gerçekleştirmektedir.

2001 yılında 103 ton altın ithalatı yapan Türkiye, aynı yıl ithalatından daha fazla bir altının işleyerek ülke ekonomisine 1,2 milyar dolar civarında döviz girdisi sağlamıştır. Bu da dünyada altın ihracatı konusunda lider konumda bulunan İtalya’dan sonra Türkiye’yi ikinci sıraya yerleştirmiştir.

Ürünlerin hem kalite olarak dünya standartlarında, hem de son derece ekonomik fiyatlarla satılması Türk kuyum sanatının Dünya devi olan İtalya ile yarışır hale gelmesine de imkan tanımıştır.

Bunların yanı sıra Türk kuyum sanatının izlediği yol dünyada örnek alınan ülke konumuna gelmiştir. Çin, Meksika ve Hindistan’daki liberizasyonda ülkemiz örnek gösterilmiştir.
Dünyada yaklaşık 40 ülkeye ihracat gerçekleştiren Türk kuyumculuğu başta Amerika olmak üzere Almanya, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, İrlanda, İsviçre ve Belçika’ya altın ihraç etmektedir.

Altın ve gümüş işlemciliğinin yanı sıra kıymetli taş alım satım ticaretinin de yapıldığı İstanbul ve İzmir, Türkiye’nin  kuyum merkezleri olarak adlandırılırken bu iki şehir aynı zamanda ihracatın da çıkış noktaları oldular.

İstanbul ve İzmir hem üretim ve pazarlamanın, hem de ihracatın merkezleri olurken, aynı zamanda turizmin de odak noktasını oluşturmuştur. Ege, Akdeniz, Marmara ve Güneydoğu Anadolu’da yer alan turizm merkezlerinde satışa sunulan Türk takılarının üretim ve pazarlama odak noktaları bu iki ilimizdir.

» Altın Haber Dergi Reklamları

» Online
»Tavsiye edilen fiyatlar
Gram Altın 263,00TL
22 Ayar 263,00 TL
18 Ayar 241,00 TL
14 Ayar 215,00 TL
8 Ayar 151,00TL
Ata 1880,00 TL
Ziynet 1860,00 TL
Yarım 930,00 TL
Yeni Çeyrek 465,00 TL
Eski Çeyrek 460,00 TL
Güncel fiyat arşivi için tıklayınız
--------------------
» Üye/Firma Arama
Adı:
İlçe:
 
» E-Bülten Aboneliği
E-Posta Adresiniz:
» Altın Haber (Eylül)

İZMİR KUYUMCULAR ODASI © 2010 | Her Hakkı Saklıdır | Detaylı bilgi için: info@izko.org.tr
Web Sitesi Tasarımı ve Programlama EDK Bilgisayar